Mit tehetünk bőrünk egészségének megőrzése érdekében? Mitől függ, mennyi pattanás jelenik meg az arcunkon? A témát a végtelenségig lehetne boncolgatni, de igyekszünk átfogó és lényegretörő cikkben segítséget nyújtani a Szatmár.ro olvasóinak.
Tehát aknék és pattanások. Maga a pattanás klasszikus értelemben véve nem betegség. Vannak ugyan hétköznapinak cseppet sem nevezhető formái, amikor például olyan erős a pattanásokkal járó faggyúmirigy gyulladás, hogy az átterjed akár az ízületekre is, de ez már bőven az extrém és ritkán előforduló esetek kategóriájába tartozik.
Pattanásos bőr alapvetően akkor alakul ki, ha a faggyúmirigyek kivezető nyílásai eltömődnek, begyulladnak. Leginkább a serdülőkorú fiatalokat érinti a probléma, hiszen a tinédzserek testében számtalan hormonális változás megy végbe ebben az életkorban, amelyek bizony befolyásolják a faggyútermelést. Sajnos nem csak a fiatalabbak, a középkorúak, sőt, az idősebb korosztály tagjai is szenvedhetnek aknéktól. Ez egy genetikailag determinált dolog, lényegében belénk van kódolva, mennyire vagyunk hajlamosak a pattanásos bőrre.
Ha valaki úgy dönt, kezelni szeretné a pattanásait, az általában azért van, mert van egy valós vagy éppen valótlan társadalmi nyomás rajta. Leggyakrabban az arcunkat mutatjuk meg, így kétségtelenül fontos az, hogy elégedettek legyünk a megjelenésünkkel. A természetes megoldások nem mindig nyújtanak hatékony megoldást a problémáinkra. Érdekes a természetes összetevők fogalma ebből a szempontból. Tulajdonképpen minden kémia, a természetes anyagok is kémiai anyagok, a kérdés inkább az, melyek azok az anyagok, amelyeket el szeretnénk kerülni a mindennapos bőrápolás során. Érdemes figyelni például arra, hogy a választott kozmetikumok és termékek ne tartalmazzanak parabéneket és egyéb, allergiás reakciót kiváltó anyagokat.
Manapság könnyű elveszni a bőrápolási tanácsok útvesztőjében, könnyen emelünk le a polcról termékeket szimpatikus csomagolás és sokat ígérő összetevők miatt. Ha csak egy dolgot kellene kiemelnünk, amire ha odafigyelünk, már sokat teszünk magunkért, az az, hogy a választott kozmetikumaink ne tartalmazzanak alkoholt. Az alkohol, bár minimális fertőtlenítő hatással bír, nagyon szárítja és irritálja a bőrt, okoz egy kisebb értágulatot a felszíni sebecskékben, ami elősegíti a bőr gyulladását.
Varga Katalin, a Korall Klinika bőrgyógyász szakorvosa azt tanácsolja mindenkinek, ne egyik napról a másikra várja a megoldást, hiszen bőrünk szépségének visszaszerzése, megőrzése is egy folyamat. A doktornő személyre szabott megoldásokkal és komplex kezelésekkel várja a szépülni, gyógyulni vágyókat.